| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Textile Fabric Testing, Carton Package Test Equipment |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
The Corrugated Paper Fluting Instrument Is a Testing Equipment Used In The Laboratory To Test The Flat Compression And Vertical Compression Strength Of The Corrugated Paper After Corrugation. The Fluting Instrument Is Specially Used For The Flat Compression Strength Determination Of The Corrugated Core Paper And The Preparation Of Standard Samples For The Vertical Compression Strength Of The Corrugated Core Paper, That Is, To Make Standard Corrugated Waveforms (i.e. Laboratory Corrugation Of The Corrugated Core Paper). After Corrugation, It Can Be Used With a Fully Automatic Or Microcomputer Compression Tester To Measure The Flat Compression Strength And Compression Strength Of The Corrugated Core Paper. It Complies With The Standards Of Qb/t 1061, Gb/t2679.6 And Iso7263, And Is An Ideal Testing Equipment For Paper Mills, Scientific Research, Quality Inspection Institutions And Other Departments.
| QB/T 1061, GB/T2679.6 ,ISO7263 |
| Technical Parameters | Flute Gauge |
| Working Speed | 4.5r/Min, The Error Should Not Exceed ±0.5r/Min |
| Temperature Display Resolution | 1°c |
| Temperature Measurement Accuracy | 0.5 Level ±1degree |
| Adjustable Working Temperature Range | Room Temperature ~ 200°c |
Adjustable Working Pressure Range |
(49 ~ 108)n, The Set Working Pressure Should Be Consistent With The Actual Working Pressure Of The Groove Wheel, And The Error Should Not Exceed ±10%. |
Standard Working Temperature |
175°c, The Actual Error Should Not Exceed 8°c At 177°c |
Temperature Safety |
After Working For More Than 2 Hours, The Shell Temperature Does Not Exceed 50°c. |
Heating Mechanism |
The Hot Insulation Resistance Value Of The Heating Plate Should Be Greater Than 5m ω |
| Spring Tension | 100n |
Ambient Temperature |
Ambient Temperature 20±10ºC; No Vibration, No Flammable Or Corrosive Gas |
| Standard Tooth Type | a-Type Tooth |
| Outer Diameter Of Groove Wheel | 228.5±0.5mm |
| Thickness Of Groove Wheel | 16±1 Mm |
| Number Of Teeth | 84 |
| Tooth Top Arc Radius | r 1.5±0.1mm |
| Tooth Valley Arc Radius | r 2.0±0.1mm |
| Tooth Height | 4.75±0.05 Mm |
| Power Supply | Ac220v, 50hz |






Q: How is your service?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!