| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Textile Fabric Testing, Carton Package Test Equipment |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
It is used for the breaking strength test of all kinds of paper, and can also be used for non-paper materials such as silk and cotton cloth.
Features
| GB/T 1539, ISO 2759, GB/T 6545 |
| Model | A001N |
| Measuring range | 0~2000kpa (0~5000kpa can be customized) |
| Resolution | 0.1kpa |
| Test speed | 95±5ml/min 175±5ml/min |
| Clamping force | ≤1200kpa adjustable |
| Deformation | ≤±1mm |
| Air compressor | Rated pressure 0.6 ~ 0.7Mpa (non-standard) |
| Power supply | 1PH AC 220V 50Hz 200W |
| Dimensions | 400×460×530mm |
| Net weight | 40kg |






Q: How is your service?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!