| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Textile Fabric Testing, Appearance Quality Testing |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
The BS 3084 Zipper Pulling Reciprocating Tester by Uts International Co., Ltd is engineered for a diverse range of zipper testing needs. Whether it's the meticulous testing of zipper flat pull, up stop, down stop, open tail flat pull, socket shift, or the sophisticated evaluation of pull head pull piece combinations, this tester covers it all. Moreover, it is adept at testing pull head self-lock mechanisms and can seamlessly incorporate tensile head and pull head torsion resistance assessments for comprehensive strength tests.
Standard| QB/T 2171-2014 metal zipper, QB/T 2172-2014 injection zipper, QB/T 2173-2014 nylon zipper |
| Model | M031F |
| Working mode |
CRE principle, microcomputer control, touch screen English & Chinese display, support online communication |
| Measuring range | 50N, 100N, 500N, 1000N, 2500N (optional) |
| Force measuring range | 1~100% of full scale |
| Force measuring accuracy | ≤±0.2%F·S |
| Collection frequency | 2000 times/sec |
| Graduation value | 0.01N (100N range, according to range) |
| Optional units | cN, N, kN, gf, kgf, lbf |
| Displacement speed | 0.1~500mm/min digital speed regulation, error ≤±1% |
| Displacement resolution | 0.01mm |
| Clamping mode | Manual |
| Stroke range of beam | 600mm (without fixture) |
| Gantry width | 400mm |
| Power source | AC 220V 50Hz 500W |
| Dimensions | 540×370×1500mm |
| Weight | 70kg |






Q: How is your service?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!