| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Textile Fabric Testing, Appearance Quality Testing |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Used to measure the growth, elongation and recovery of low elastic knitted fabrics.(constant load performance and elongation performance).
It is mainly applicable to low elastic knitted fabrics such as swimsuits, sportswear, loose body suits or other tight suits.
| ASTM D2594 |
| Model | M080D |
| Constant load test position | 6 |
| Hanger width | 140mm |
| Load | 5LB, 10LB |
| Dimension( L x W x H) | 900mm×300mm×1500mm |
| Weight | 40kg |






Q: How is your service?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!