| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Textile Fabric Testing, Appearance Quality Testing |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Introducing the M037 Bean Bag Snag Tester from Uts International Co., Ltd, a pinnacle of precision and reliability! This cutting-edge equipment is meticulously designed to evaluate the snagging resistance of both knitted and woven fabrics. It adheres to the highest industry standards, including ASTM D5362, JIS L1058, and more, ensuring unmatched accuracy and performance in every test.
Standard| ASTM D5362 JIS L1058 M&S P21A |
| Model | M037 |
| Test speed | 20±3 r/min |
| Test roller | Inner diameter 200mm,depth 145mm |
| Bean bag | Weight 450±10g / piece |
| Nail rod | External diameter 8mm, length 127mm, 9 pcs of nail / nail rod |
| Nail | Protruding length 10mm, interval 12mm, Angle to the vertical direction: 30±5° |
| Sample size | 215 x 115mm |
| Power Supply | 1∮ AC 220V 50/60Hz 3A |
| Dimensions | 47 x 38 x 38cm(L x W x H) |
| Weight | 38Kg |






Q: How is your service?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!