Electronic Single Column Digital Display Metal Materialtensile Peel Strength Tensile Testing Machine
| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Textile Fabric Testing, Appearance Quality Testing |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
CE
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- H004A
- Automatic Grade
- Automatic
- Appearance Quality Testing Machine Type
- Tensile Test Machine
- Fabric Style Testing Machine Type
- Tensile Test Machine
- Technological Characteristic Testing Machine Type
- Tensile Test Machine
- Textile Fabric Testing Machine Type
- Fabric Strength Testing Machine
- Universal Textile Testing Machine Type
- Tensile Test Machine
- Textile Simulated Environmental Testing Machine Type
- Tensile Test Machine
- Certification
- CE
- Condition
- New
- After-sales Service
- 12 Months
- Standard
- Satra TM5 ISO2265 Astmd 751/2209
- Weight
- 121kg
- Certificate
- CE, ISO 17025
- Tensile Testing Machine
- Single Column Tensile Testing Machines
- Tensile Testing Equipment
- Single Fiber Strength Tester
- Universal Tensile Strength Testing Machi
- Fabrics Tensile Test Machine
- Transport Package
- Standard Export Wooden Case
- Specification
- 500x500x1700mm
- Trademark
- UTSTESTER
- Origin
- China
- HS Code
- 90248000
Packaging & Delivery
- Package Size
- 60.00cm * 60.00cm * 180.00cm
- Package Gross Weight
- 142.000kg
Product Description
This tensile tester has wide function with different clamps equipped to test tensile strength, elongation, tear, adhesion, tensile stress, stripping, shear force, bonding force between rubber and metal, etc.
Applicable for leather, wood, shoe sole, tire, rubber tube, triangle tape, plastic sheeting, plastic sheet, packaging film, acrylic, FRP,ABS, EVA, PV, etc.
| SATRA TM5, TM53, TM52, TM51, TM108, TM113, TM117, TM118, TM120, TM123, TM149, TM162 ISO22650, ISO 19958, ISO 3377-1, ISO 3377-2, ISO 11644, ISO 20866, ISO20867, ISO19957, ISO20874, ISO20344-5.2.4, ISO 20345-5.3.1.2, ISO17698, ISO20875, ISO22777 ASTMD 751/2209 /412/624 FIA 1206; AS/NZS 2210.2-5.2.4; BS5131- 3.7, 5.11, 5.13, BS 5131-2.6; DIN 53331 |
Test Principle
This model is electronic display tensile testing machine, Use the motor to drive screw to move down the lower clamp, so as to stretch test sample. Load cell force sensor connecting with digital displayer to display force value as the testing results.
Application
Feature
1. It has mechanical beam limit protection function to prevent misoperation and damage the machine and power sensor
2. Have fixed report format, able to choose the qualitative test report for output and print
3. Have the function of automatic return, automatic identification after sample fracture, and movable clamps return in high speed and stop at limit position.
4. With automatic reset function, when main controller receives starting testing command, measuring system automatic reset.
5. Multiple sample feature data is available to add the average way, implement a set of sample analysis and comparison.
6. The potential control of motor speed, can quickly control, implement a variety of fixture positioning function of displacement.
| Model | H004A |
| Max. Capacity | 100kg, 200kg,500kg |
| Test Speed | 5 ~ 500 mm/min(Adjustable) |
| Force Resolution | 1/200,000 |
| Unit | Kgf, lbf, N |
| Load accuracy | ± 0.5% |
| Effective stroke | 800 mm |
| Motor | AC Frequency conversion motor |
| Sensing method | LOAD CELL Force sensor |
| Speed input method | Adjustable potentiometer knob adjustment |
| Displayer | Display test value, maximum value, and average value |
| Power Supply | AC 220V 50/60HZ 10A |
| Dimensions | 50*50*170cm |
| Weight | 121kg |






Q: How is your service?
- English operation manual and operation video will guide you how to use it.
- On-site machine training & installation can be provided with certain charges.
Q: What's your warranty period?
Q: What's the payment term?
A: Usually TT, L/C are available. For others, please contact with us for negotiation.
Q: What's your lead time?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Textile Test Equipment
- Tensile / Burst / Tear Strength Tester
- Electronic Single Column Digital Display Metal Materialtensile Peel Strength Tensile Testing Machine