| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Textile Fabric Testing, Aatcc199 Drying Temperature Meter |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Used to test and evaluate the moisture absorption and quick-drying properties of various textiles, and to evaluate the quick-drying properties of textiles by the water evaporation rate.
Standard
| AATCC199 |
| Model | M048D-6 |
| Screen | Color touch screen operation interface |
| weighing range | 0 ~ 200g, precision 0.001g linear error ±0.002g |
| Number of stations | 6 stations |
| Test weighing interval time setting range | (1 ~ 10)min |
| Total test time | 1 ~ 999min |
| quality change rate | 1 ~ 100% |
| The end of the test | the test will be automatically stopped if the quality change rate of water added is lower or the accumulative drying reaches the set total time. |
| results | Automatic calculation and generation of test results; |
| Dimensions | 1140×580×550mm |
| Weight | 85kg |
| power supply | AC220V 50Hz 600W |
| test weighing interval time setting range | (1 ~ 10)min |
| Total test time | 1 ~ 999min |






Q: How is your service?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!