| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months, 12 Months |
| Usage: | Universal Textile Testing, Textile Fabric Testing, Universal Textile Testing, Textile Fabric Testing, Technological Characteristic Testing, Textile Fabric Testing, Appearance Quality Testing |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Produced in accordance with relevant standards , it is mainly used for testing the molten metal impact resistance of various fabrics and composite fabrics such as welding gloves and welding clothing that are used to prevent burns from molten metal splashes. It is widely used in special labor protection product supervision and inspection stations, production safety science research institutes, product quality inspection institutes, welding gloves, and welding clothing manufacturers.
Standard
| GB / T38306-2019 , GB 8965.2-2022 , GB38453-2019 , GB17599 FZ/T 73040-2010 EN407, EN 348, ISO 9150, EN 348 |
| Model | H122 |
| Welding tip diameter | 1.2 mm ± 0. 1 mm . |
| Metal speed | 0 - 15 g / min, adjustable, standard 10 ± 1 g / min |
| Oxygen pressure | 0-1000Kpa, adjustable, standard 250Kpa (Gas self-prepared) |
| Acetylene pressure | 0-200Kpa, adjustable, standard 50kpa (Gas self-prepared) |
| Flame length | 0-20 mm , adjustable, standard 8mm |
| Guide groove angle | 0-90 ., adjustable, standard 45 . |
| Sample size | 120 mm X20 mm |
| Power supply | 220V 50HZ 1.5KW |






Q: How is your service?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!