| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Textile Fabric Testing, Appearance Quality Testing |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Used for testing the penetration resistance of geotextiles, geotextiles and related products to steel cones falling from a fixed height.
Standard| GB/T 17630 geotextiles and related products dynamic perforation test falling cone method ISO 13433 dynamic perforation test for geosynthetic materials (cone drop test) JTG E50 |
| Model | MA04 |
| Internal diameter of fixture | 150±0.5mm |
| Test height | 500±2mm |
| Stainless steel cone | Cone Angle 45 °, Load 1000±5g |
| Volume of the cone | Cone Angle 45 °, Load 600±5g |
| Overall dimension | 435 * 575 * 1600mm |
| Weight | 55kg |






Q: How is your service?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!