| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 12 Months |
| Warranty: | 12 Months, 12 Months |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Plastic thickness gauge consists of marble base stand and table, used to test the thickness of tape and other materials, digital display.
Standard| standards |
| Model | H079 |
| Range | 0-50.8mm |
| Resolution | 0.0005mm |
| Test bench size | 200x300x300mm |
| Measuring depth | 59 mm |
| Test foot diameter | 10±0.05mm |
| Load | 60g400g 1.4N (can be customized upon request) |
| Machine size | (W×D×H) 30x20x24 cm |
| Weight | 9.6 Kg |






Q: How is your service?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!