| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Textile Fabric Testing, Appearance Quality Testing |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
This innovative tester is expertly designed for determining the elongation of both woven and knitted fabrics, offering unparalleled precision and reliability in fabric testing.
Standard| BS 4294 |
| Model | M065 |
| The initial distance | 200mm(woven fabric)/75mm(knitted fabric) |
| Stretching schedule | Max.200mm |
| Clamp jaw width | 80mm |
| Tensile load | 3kg/6kg(Accumulative type) |
| The sample size | woven fabric 75mmx260mm/knitted fabric 75mmx135mm |
| precision | 1mm |
| Loading time | 7.5±2.5s/10±2s |
| Dimensions (L x W x H) | 16cm×56cm×10cm |
| Weight | About 20Kg |






Q: How is your service?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!