Laboratory Instrument for Double-Head Grinding and Material Testing
| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Textile Fabric Testing, Appearance Quality Testing |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
CE
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- H045B
- Automatic Grade
- Automatic
- Appearance Quality Testing Machine Type
- Double-Head Grinding Machine
- Fabric Style Testing Machine Type
- Double-Head Grinding Machine
- Technological Characteristic Testing Machine Type
- Double-Head Grinding Machine
- Textile Fabric Testing Machine Type
- Double-Head Grinding Machine
- Universal Textile Testing Machine Type
- Double-Head Grinding Machine
- Certification
- CE
- Condition
- New
- After-sales Service
- 12 Months
- Standard
- Double-Head Grinding Machine
- Weight
- 80kg
- Certificate
- CE, ISO 17025
- Power Supply
- AC220V 50Hz
- Transport Package
- Standard Export Wooden Case
- Specification
- 500x400x314mm
- Trademark
- UTSTESTER
- Origin
- China
- HS Code
- 90248000
Packaging & Delivery
- Package Size
- 60.00cm * 50.00cm * 41.00cm
- Package Gross Weight
- 100.000kg
Product Description
The Double-Head Grinding Machine is a cutting-edge instrument specifically designed for ceramic factories and scientific research units. This advanced machine meticulously grinds ceramic specimens to precise thicknesses, preparing them perfectly for further testing with other equipment. An essential component in the comprehensive quality testing of rubber, it guarantees precision and reliability.
Standard| SATRT TM144, ISO 13287, GB/T 28287; ASTM F2913; ISO 20344 Section 5.11; ISO 20345 Section 5.3.5 |
Key Features
The testing product achieves a flawless surface, establishing the exact specimen thickness required for subsequent evaluations.
Instrument Features
- Equipped with a high-speed drive motor for exceptionally smooth operation;
- features a handwheel-type moving table for fluid and seamless speed control;
- integrated blower suction efficiently captures airborne dust, maintaining a quieter environment;
- features a detachable grinding wheel, ensuring effortless replacements;
- The handwheel-adjustable grinding wheel head is user-friendly, minimizing the risk of operator errors..
| Model | H045B |
| Grinding Wheel Line Speed | 12m/s |
| Grinding Wheel Specifications | G260APRI170×40×32 36 grains G260APRI170×40×32 80pcs |
| Electric motor | GO2-11-40.6W three-phase 380V 50H 1400r /min |
| Working Dimension | Diameter 160mm x 44mm, centre height 214mm |
| Working Wheel Stroke | 20mm |
| Clamping specimen size | Length >260mm |
| Width and thickness | Width up to 36mm Thickness up to 8mm |
| External Dimension | 500mm×400mm×314mm |
| weight | 80kg |






Q: How is your service?
- English operation manual and operation video will guide you how to use it.
- On-site machine training & installation can be provided with certain charges.
Q: What's your warranty period?
Q: What's the payment term?
A: Usually TT, L/C are available. For others, please contact with us for negotiation.
Q: What's your lead time?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Footwear Test Equipment
- Rubber Testing Equipment
- Laboratory Instrument for Double-Head Grinding and Material Testing