| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Application: | Nonwoven Textiles |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
The Advanced Tissue Powder Drop Rate Tester is an essential instrument for assessing the powder drop rate in sanitary products, particularly in toilet paper. This state-of-the-art device is meticulously engineered to adhere to the latest standards. Designed in alignment with the new standard "GB/ t20810-2018 for toilet paper (including base paper)", this innovative tester offers a high degree of automation, ensuring ease of use and significantly enhancing laboratory testing efficiency. By doing so, it plays a crucial role in improving product quality. Life paper demands a certain softness, which inevitably leads to paper dust formation post-production, especially after the blade wrinkle process. Regardless of the raw material used, paper dust is a common phenomenon albeit varying in degree. The Drop Rate Tester is pivotal in accurately measuring this dust emission in toilet paper products.
Standard| GB/T 20810-2018 |
| Model | MB11 |
| Reciprocating stroke | (100±1)mm |
| swing distance | 100±5mm |
| Reciprocating frequency | 60--180r/min(adjustable) |
| times of swing test | 2 ~ 999999 (optional) |
| Motor | AC speed motor 18W |
| Power | 50W |
| power supply | AC 220V/50HZ |
| Overall dimension | 550*388*700 |
| Weight | 30Kg |






Q: How is your service?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!