Textile Testing Equipment Plastic Film Thickness Gauge
| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Textile Fabric Testing, Appearance Quality Testing |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
CE
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- P005C
- Automatic Grade
- Semi-Automatic
- Appearance Quality Testing Machine Type
- Plastic Film Thickness Tester
- Fabric Style Testing Machine Type
- Plastic Film Thickness Tester
- Technological Characteristic Testing Machine Type
- Plastic Film Thickness Tester
- Textile Fabric Testing Machine Type
- Plastic Film Thickness Tester
- Universal Textile Testing Machine Type
- Plastic Film Thickness Tester
- Certification
- CE
- Condition
- New
- After-sales Service
- 12 Months
- Weight
- 1.5kg
- Standards
- GB/T 24328.2 GB 6672
- Certificate
- CE, ISO 17025
- Power Supply
- 220V, 50Hz
- Transport Package
- Standard Export Wooden Case
- Specification
- 200x150x250mm
- Trademark
- UTSTESTER
- Origin
- China
- HS Code
- 90248000
Packaging & Delivery
- Package Size
- 30.00cm * 25.00cm * 35.00cm
- Package Gross Weight
- 10.000kg
Product Description
Thickness tester is used for testing the thickness of paper, paperboard, non-woven fabric, film and textiles.
Paper type thickness meter is used for testing the thickness of packaging paper and coated printing paper. Non-woven type thickness meter is used for testing ultra-thin sheet materials such as toilet paper and non-woven cloth.
Corrugated board type is used for testing the thickness of corrugated board and carton products.
The film type is used for testing the thickness of film, mica sheet, sheet composite material and so on
| GB/T 24328.2 GB 6672 |
| Model | P005C |
| Test range | 0 ~ 2 mm |
| Accuracy | 0.001mm |
| Value error | 0.05% |
| Contact surface diameter | 10mm (customized 2.5-10mm) |
| Pressure force value | 1N (customized 0.5-1N) |
| Horizontal degree | ≤0.005mm |
| Concentricity | 4 point positioning a molding |
| Vertical parallelism control | 52mm vertical parallel positioning |
| Horizontal parallelism control | (R1+R2)32mm horizontal parallel positioning |
| Working environment | temperature (20±10) ºC, humidity < 85% |
| Dimensions | 200*150*250mm |
| Net weight | about 1.5kg |






Q: How is your service?
- English operation manual and operation video will guide you how to use it.
- On-site machine training & installation can be provided with certain charges.
Q: What's your warranty period?
Q: What's the payment term?
A: Usually TT, L/C are available. For others, please contact with us for negotiation.
Q: What's your lead time?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Plastic And Film Packaging Test Equipment
- Textile Testing Equipment Plastic Film Thickness Gauge