| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Textile Fabric Testing, Appearance Quality Testing |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
M048B AATCC 201 Drying Rate Tester (Heated Plate Method), It is a fabric automatic drying rate testing instrument designed according to the requirements of American AATCC 201 test standard. It uses high-precision infrared temperature sensor, wind speed sensor and precision dripping device to automatically complete the testing of fabric drying time and drying rate.
Standard| AATCC 201 |
| Model | M048B |
| Heated plate | 305mm x 305mm |
| Metallic pressing board | 150mm x 40mm x 2mm |
| Heating plate temperature | 37 ± 0.1 ºC |
| Display Resolution of temperature | 0.1 ºC |
| Wind speed | 1.5m/s ± 0.1m/s |
| Infrared temperature sensor | 15~50ºC ± 0.1 ºC |
| Test fabric thickness | 0~10mm |
| Drops of water | 0.2ml ± 0.001mL adjustable |
| Data transmission | Wireless WIFI |
| Power supply | C220V±10%,100W OR AC110V±10%,100W |
| Dimension | 520(L)×400(W)×260(H)mm |
| Weight | 30kg |






Q: How is your service?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!