| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Textile Fabric Testing, Appearance Quality Testing |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Discover the pinnacle of advanced textile testing with our Versatile Hydrostatic Pressure Tester. This exceptional equipment is engineered for evaluating the impermeability of a diverse array of fabrics. Whether you're analyzing canvas, coated cloth, tent fabric, tarpaulins, waterproof clothing materials, or geotextile composites, this tester provides precise and reliable results for materials treated with state-of-the-art waterproofing solutions. It's an indispensable tool for ensuring quality and durability in your textile products.
Standard| GB/T 4744, AATCC 127, GB/T 24218.16 |
| Model | M023D |
| Testing range | 0 ~ 200kPa |
| Pressure display resolution | 0.01kPa |
| Sensor test accuracy | ≤1% (single sensor full scale range of 5% ~ 100%) |
| Experimental area | 100cm² |
| Pressure rate | 1KPa/min, 6KPa/min, 10KPa/min |
| Working mode | supercharging method |
| Display mode | color screen in Chinese and English |
| Power supply | AC 220V 10% 50Hz 500W |
| External size | 500×380×400mm |
| Weight | 25kg |






Q: How is your service?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!