| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Textile Fabric Testing, Appearance Quality Testing |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
The applicable standard of this instrument (ASTM D3107-2007) is used to determine fabric elongation, fabric growth and fabric recovery properties. Clothes made from the test fabric will show these characteristics when worn. It is mainly used to measure the amount of elongation, growth and recovery of woven fabrics composed of elastic yarns in whole or in part under specified tension and stretching conditions. The data of wear performance of knitted fabrics are provided by testing.
Standard| ASTM D3107 |
| Model | M080C |
| Constant load testing positions | 3 |
| Constant elongation testing positions | 3 |
| Hanger width | 140 mm |
| Load | 1 Pound load, 3 Pound load |
| Dimension (WxDxH) | 910×580×1600mm |
| Weight | 58kg |






Q: How is your service?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!