| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Textile Fabric Testing, Appearance Quality Testing |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
This indispensable tool is designed to meticulously evaluate the flexing resistance and detect any physical damage in a variety of soft materials such as leather, clothing, and upholstery coverings. Not only is it perfect for assessing the durability of these materials, but it also serves as a reliable instrument to test the seam construction's resilience during flexing, ensuring products meet the highest standards of quality.
Standard| SATRA PM25 GB/T 20991 6.5.2 GB/T 20991 6.5.2 ISO 20344 ISO-4643 ISO 5423 ISO 22288 |
| Model | H049 |
| Working positions | 12 |
| Speed | 300 ± 30 times / minute |
| Movable fixtures moving stroke | 19mm ± 1.5 mm |
| Maximum interval between 2 fixtures | 28.5 ± 2.5 mm |
| Minimum interval between 2 fixtures | 9.5 ± 1.0 mm |
| Counter | LCD, 0- 999, 999 |
| Fixture | 40°V-shape 6.4mm(R) |
| Power supply | 1∮ AC 220V 3A |
| Dimensions | 105 cm x 50 cm x 50 cm ( L x W x H ) |
| Weight | 68kg |






Q: How is your service?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!