Textile Testing Equipment Kinematic Viscosity Tester
| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Textile Fabric Testing, Kinematic Viscosity Tester |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
CE
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- M057C
- Automatic Grade
- Semi-Automatic
- Appearance Quality Testing Machine Type
- Kinematic Viscosity Tester
- Fabric Style Testing Machine Type
- Kinematic Viscosity Tester
- Technological Characteristic Testing Machine Type
- Kinematic Viscosity Tester
- Textile Fabric Testing Machine Type
- Kinematic Viscosity Tester
- Universal Textile Testing Machine Type
- Kinematic Viscosity Tester
- Textile Simulated Environmental Testing Machine Type
- Kinematic Viscosity Tester
- Certification
- CE
- Condition
- New
- After-sales Service
- 12 Months
- Weight
- 20.5kg
- Certificate
- CE, ISO 17025
- Viscosity Tester
- Kinematic Viscosity Tester
- Kinematic Viscosity Tester
- Petroleum Products
- Power Supply
- AC 220V, 50Hz, 20W
- Transport Package
- Standard Export Wooden Case
- Specification
- 530mm× 400mm× 670mm
- Trademark
- UTSTESTER
- Origin
- China
- HS Code
- 90248000
Packaging & Delivery
- Package Size
- 63.00cm * 50.00cm * 77.00cm
- Package Gross Weight
- 40.500kg
Product Description
This instrument is designed and made as per the industrial standard of People's Republic of China SY/T5651 Technical Condition of Petroleum Products Kinematic Viscosity Tester. It is suitable to determine kinematic viscosity of liquid petroleum products (Newtonian liquids) at a constant temperature as per the stipulation in the national standard of People's Republic of China GB/T265 Petroleum products-Determination of kinematic viscosity and calculation of dynamic viscosity.
Standard
| GB/T265 |
Main technical features
1.The instrument adopts hard glass bath and heat preservation shell(double shell structure).The heat preservation property is good. Easy to observe the sample.
2. It can do two sets of parallel samples at the same time.
| Model | M057C |
| Power supply | AC(220±10%)V,50Hz±5% |
| Maximum power consumption | 1800W |
| Stirring motor | 1200RPM |
| Temperature control range | Ambient to 100ºC |
| Temperature control accuracy | ±0.1ºC |
| Timing range | 0s~9999.9s |
| Constant temperature bath | Constant temperature bath |
| Working environment | Ambient temperature: 15ºC~35ºC Relative humidity: ≤85% |
| Temperature sensor | RTD, Pt100 |
| Capillary viscometer tubes (Pinkevitch viscometer) | 6 pieces in total, inner diameter for each: 0.6mm, 0.8mm, 1.0mm, 1.2mm, 1.5mm, 2.0mm |
| Dimension | 530mm×400mm×670mm |
| Net weight | 20.5kg |
| Note: This instrument is equipped with 6 pieces of Pinkevitch viscometers.We can customize instrument equipping with Ubbelohde viscometers Cannon-Fenske Opaque capillaries according to customer's requirements. | |






Q: How is your service?
- English operation manual and operation video will guide you how to use it.
- On-site machine training & installation can be provided with certain charges.
Q: What's your warranty period?
Q: What's the payment term?
A: Usually TT, L/C are available. For others, please contact with us for negotiation.
Q: What's your lead time?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Textile Test Equipment
- Fabric and Garments Tester
- Textile Testing Equipment Kinematic Viscosity Tester