| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 12 Months |
| Warranty: | 12 Months, 12 Months |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
To determine whether child-related products & other articles intended for use by children under 3 years old have potential hazards of choking, suffocate, suction, swallow, etc.
If any objects can fit completely into the cylinder without compressing & in any orientation, it is defined as a "Small Part". Its internal dimensions simulate the fully expanded throat of a child under 3 years old.
| 16CFR 1501 EN 71-1 section 8.2 ASTM F963 section 4.6 ISO 8124-1 section 5.2 GB6675-2 section 5.2 |
| Model | T003 |
| Dimension tolerance | ± 0.1mm |
| Internal diameter | 31.7mm |
| Height of cylinder | 57.1mm |
| Material | Stainless steel |
| Dimensions | 41 x 41 x 66 mm |
| Weight | 438g |






Q: How is your service?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!