| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Universal Textile Testing, Textile Fabric Testing |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
The glove puncture resistance testing machine takes a sample with a diameter greater than 40mm from the glove and installs it in the fixture of the machine. The puncture needle compresses and moves the sample at a speed of 100mm/min until the sample displacement reaches 50mm. Record the force The maximum value, evaluate the puncture resistance performance of its protective gloves.
Standard| BS EN388-2016 "Protective gloves against mechanical hazards" clause 6.5 ISO20344-2004 "ISO20344 Personal Protective Equipment Footwear Test Method" GB/T17622-2008 "Insulating gloves for live working" AQ6102-2007 "Acid and Alkali Resistant Gloves" GB24541-2009 "Hand Protection Mechanical Hazard Protective Gloves" |
| Model | H106 |
| Fixing fixture |
Diameter 80mm, middle hole of upper and lower pressing plate 20±0.05mm, fixing screw M8; |
| Puncture needle | Diameter 4.5±0.05mm, front section tapered, taper 30±2°, tip radius 0.5±0.02mm. |
| Measuring range | 0-2000N |
| Maximum stroke | 100mm. |
| Puncture speed | 0-500mm/min |
| Sample size | ≥40mm |
| Manual/automatic function | Manual quick lifting/automatic reply function; |
| Test unit | N, LB, kg can be switched |
| Power supply | AC 220V, 10A. |
| Volume | 580×160×430mm. |
| Weight | 60kg. |






Q: How is your service?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!