| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Textile Fabric Testing, Appearance Quality Testing |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
For the determination of the effective pore size of geotextiles and composite geotextiles by the dry sieve method.
Standard| JTG E50-2006, SL 235-2012, GB/T 14799-2005, BS 6906, ASTM D4751 |
| Model | MA07N |
| Display | 4.3 inch true color touch screen, English menu operation |
| Combined set of sieve specifications | Ф 198±2 mm 5 pieces |
| Stainless steel leak-proof sieve frame | Ф 200 * 53mm |
| Sieve disk specifications | Ф 200 * 45 mm 5 (receiving disk and the number of mesh screen 5 sets of 10) |
| Stainless steel set of sieve holding ring | Ф 198 ± 2 mm 5 only |
| The number of test | 5 groups / times, can be done at the same time 5 groups of specimens |
| Rotary radius | 12±1 mm |
| The number of vibration | 147 ± 10 mm times / min |
| Up and down amplitude stroke | 8 ± 2 mm |
| Time setting | 0-999 hours 59 minutes 59 seconds |
| Power supply | AC 220V 50Hz 370W |
| Dimension | 550×750×1010mm |
| Weight | 160kg |






Q: How is your service?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!