| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Textile Fabric Testing, Appearance Quality Testing |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Used to simulate dyehouse's dyeing and finishing process in laboratory. Conduct resin hot melting dyeing and baking test, and combine with verification dyestuff and accessory ingredient to constitute recipe and technology condition. Test hand feeling for fabrics, dyestuff color change degree, color fastness, etc, related important quality, so as to obtain correct finished product organization model.
Due to the input and output materials of test samples are via continuous pin-frame chain transmission, coordinate the adjustable temperature, the test sample(fabric) do not need to be ironed and dyed within traditional oven. Use this unit to provide fast and flat dry test template, so as to enhance color test efficiency.
| Model | D018C |
| Needle Plate Chain | 100 x 350mm |
| Needle Plate Shelf | 125 x 250mm |
| Heating Method | electrical heating, 12kw |
| Time Control | Detained time inside oven can be adjusted: 20s - 6min |
| Fan Motor | 1/6 HP motor |
| Drive Motor | 1HP motor |
| Power Supply | 3∮AC 380V 50/60HZ 18kw |
| Dimension | 241 x 94 x 139 cm |
| Weight | 650 kg |
| Standard accessories | Power Line |
| Optional accessories | Other standard printing frame |






Q: How is your service?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!