| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Textile Fabric Testing, Textured Geomembranes Asperity Height Tester |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
This instrument complies with the requirements of ASTM D7466 and is used to determine the roughness height of rough geomembranes.
Standard| ASTM D7466 |
| Model | HP16 |
| Measuring range | 0-15mm |
| Accuracy | 0.01mm |
| Positioning block length, width and height | 50mm*20mm*15mm |
| Needle diameter | 1.3mm |
| Instrument size | 300*300*280mm |
| Stylus length | 8.7mm |






Q: How is your service?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!