| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Textile Fabric Testing, Appearance Quality Testing |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
M037 Bean Bag Snag Tester, to determine snagging resistance for knitted and woven fabrics. It complies with ASTM D5362, JIS L1058, etc.
Standard| ASTM D5362 JIS L1058 M&S P21A |
| Model | M037 |
| Test speed | 20±3 r/min |
| Test roller | Inner diameter 200mm,depth 145mm |
| Bean bag | Weight 450±10g / piece |
| Nail rod | External diameter 8mm, length 127mm, 9 pcs of nail / nail rod |
| Nail | Protruding length 10mm, interval 12mm, Angle to the vertical direction: 30±5° |
| Sample size | 215 x 115mm |
| Power Supply | 1∮ AC 220V 50/60Hz 3A |
| Dimensions | 47 x 38 x 38cm(L x W x H) |
| Weight | 38Kg |






Q: How is your service?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!