| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Textile Fabric Testing, Carton Package Test Equipment |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
It is used for compressive strength test, standardization test and stacking strength test of all kinds of corrugated boxes.
Main Feature
1, the instrument measuring transmission device adopts servo motor driven screw running to reduce the data fluctuations caused by vibration.
2, the transmission device is smooth, fine and accurate, streamlined and reliable.
3,High-definition color touch screen display, simple and convenient operation.
4, high precision force sensor, test results more accurate.
5, the test process automation, can automatically complete a coherent action, calculate the results.
6,Test group times up to 30 × 20 times, sufficient space to save data.
7, data report function is perfect, for query and print.
8,Equipped with micro thermal printer, can analyze and count the results of each group of data, low noise, clear font.
9, four test modes, compression, fixed load, positioning shift, stacking.
| GB/T 4857.4 GB/T 4857.3 QB/T 1048 ISO 12408 ISO 2234 |
| Model | AC01 |
| Measuring range | 0 ~ 10000N (2500N, 5000N, 20000N optional) Resolution: 1N |
| Test speed | 1~200mm/min |
| Test space | 600×600mm, 800×800mm, 1000×1000mm, 1000×1200mm, optional |
| Test stroke | 0 ~ 1200mm, 0 ~ 600mm, 0 ~ 800mm, 0 ~ 1000mm optional |
| Displacement accuracy | 0.1mm |
| Display screen | Color touch control screen |
| Printing machine | thermal micro-printer |
| Power supply | 1680×1100×2000mm |
| Dimension | 1680×1100×2000mm |
| Weight | 800kg |






Q: How is your service?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!