| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Textile Fabric Testing, Appearance Quality Testing |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Experience the pinnacle of precision with our state-of-the-art equipment designed to determine the temperature at which natural leather materials experience sudden contraction. Whether using water or glycerin, our solution offers unparalleled accuracy.
Features
1, Color touch screen display and control: With a sleek metal button interface, enjoy effortless and intuitive operation. The vibrant and aesthetically pleasing display ensures an engaging user experience.
2, Automated heating and shrinkage recording: The equipment seamlessly heats up, automatically records shrinkage values, and presents the data with a detailed curve display for comprehensive analysis.
3, Customizable initial experimental temperature: Tailor your experiments by setting the initial temperature according to the specific requirements of your study, providing flexibility and precision.
| QB/T 2713, QB/T 1271, ISO 3380, IULTCS /IUP 16 |
| Model | H058A |
| Temperature | room temperature~100ºC |
| Vessel | volume 500mL, minimum working depth 110mm, can be used at temperatures over 100ºC; |
| Stirring waterproof | Motor stirring |
| Experimental sample | 1 |
| Experimental weight | 3 grams (weights or other heavy objects) |
| Experimental heating speed | (2 ± 0.2) ºC / min |
| Power supply | 1PH AC 220V 50HZ |
| Dimensions(W * D * H) | 630mm*330mm*450mm |
| Weight | 17kg |






Q: How is your service?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!