| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months |
| Usage: | Textile Fabric Testing, Appearance Quality Testing |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
In the realm of Precision Laboratory Equipment, designed exclusively for AATCC Fabric Wrinkle Recovery Testing, our process begins under standardized atmospheric conditions. Utilizing a state-of-the-art wrinkle device, a precisely determined load is applied to the fabric sample, maintaining this condition for a predetermined time. This method ensures consistency and reliability. Following this, the samples are adjusted, still under the same atmospheric conditions, and meticulously compared to reference photography, allowing for a precise grading of the sample fabric's performance.'s appearance.
Standard| AATCC 128, ISO 9867 |
| Model | M022BR |
| Weights | 200g, 500g, 1000g, 2000g (Accumulative type) |
| Sample size | 15×28 cm (6 ×11in) |
| Dimensions | 13.2 x 13.2 x 30 cm |
| Weight | 5.5kg |
| Optional accessories | The rating figure card |
| Rating observation Board | |
| Stopwatch |






Q: How is your service?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!