| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 12 Months, 12 Months |
| Usage: | Universal Textile Testing, Textile Fabric Testing, Universal Textile Testing, Textile Fabric Testing, Technological Characteristic Testing, Textile Fabric Testing, Appearance Quality Testing |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Used to test the heat insulation performance of heat insulation materials at the moment of contact with high temperature.
Standards
| BS 6526 |
| Model | H109 |
| The sample size | Φ70mm |
| Temperature range | indoor temperature +5ºC~180ºC |
| The temperature precision | ±0.5ºC |
| Temperature resolution | 0.1ºC |
| Polyethylene sample mounting plate | 120*120*25mm |
| Sample sensor range | 0 ~ 260 degrees accuracy ±0.1% |
| Heating block sensor range | 0 ~ 260 degrees accuracy ±0.1% |
| Brass cylinder weight | 3000±10g |
| Brass cylinder size | Small head diameterΦ32±0.02mm height 20mm±0.05mm Big head diameter Φ76±0.02mm height 74mm±0.05mm |
| Brass cylinder sensor detection point, distance from brass cylinder bottom surface | 2.5mm±0.05mm |
| Brass cylinder release speed | 25mm/s(Speed is adjustable 1~60mm/s) |
| Return speed of brass cylinder | 25mm/s(Speed is adjustable 1~60mm/s) |
| Distance between brass cylinder and sample surface | 100mm±0.5mm |
| Polyethylene protective plate | 200×250×15mm |
| Distance between polyethylene protective plate and the upper surface of the sample | 50mm |
| Speed of movement of polyethylene protective plate | 80mm/s |
| Time measuring range | 0~99999.9S |
| The power supply | AC 220V 50Hz |
| Overall dimensions | 540×380×500mm(L×W×H) |
| Total weight | 40kg |






Q: How is your service?
Q: Are you able to provide a ISO 17025 calibration certificate?
A: Yes, we generally provide two calibration certificates(optional).
• ISO 17025 certificate provided by a third party inspection company with charges.
• Calibration certificate provided by UTS without charges.
Q: Can you send report of fumigation report?
A: Our packing is composite board, not log, so it do not need fumigation treatment.
Thank You For Always Supporting UTS Products!